Data dodania: 2024-03-11
Prof. Boczkaj nominowany do nagrody Pomorskie Sztormy
Aby wziąć udział w głosowaniu, wystarczy wejść na stronę www.pomorskiesztormy.pl lub wypełnić kupon, który publikowany jest w piątkowym „Tygodniku Trójmiasto" Gazety Wyborczej i odesłać na adres redakcji. Głosowanie potrwa do poniedziałku, 18 marca, do godz. 23:59.
Prof. Grzegorz Boczkaj z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska otrzymał nominację w kategorii „Sztorm Naukowy”. W minionym roku naukowiec PG znalazł się w elitarnym gronie 1% najczęściej cytowanych naukowców na świecie – Highly Cited Researchers Top 1 % (Clarivate). Jest zaledwie jednym z szczęściu naukowców reprezentujących polskie instytucje naukowe, którzy zostali uwzględnieni w tym zestawieniu. Aktualizowana co roku lista uwzględnia naukowców, których znaczący wpływ na swoją dziedzinę badań został odzwierciedlony poprzez szczególne dużą liczbę cytowań przez innych autorów publikacji naukowych.
Prof. Boczkaj kieruje międzynarodowym zespołem badawczym na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska, realizującym innowacyjne badania w obszarze inżynierii środowiska, inżynierii chemicznej, technik rozdzielania i analityki chemicznej. Obecnie prowadzone przez niego projekty dotyczą badań nad zaawansowanymi procesami chemicznego oczyszczania wody i ścieków (badania są finansowane z programu OPUS, NCN) oraz nowych rodzajów cieczy głęboko eutektycznych (ang. Deep Eutectic Solvents) i ich zastosowań (SONATA Bis).
Zespół prof. Boczkaja prowadzi także szeroko zakrojone prace badawcze dotyczące zastosowania zjawiska kawitacji. Może ono być przydatne w oczyszczaniu ścieków przemysłowych. Energia uwalniana w strumieniu cieczy, w momencie implozji pęcherzyków kawitacyjnych może być wykorzystana do efektywnej degradacji zanieczyszczeń organicznych.
Plebiscyt Pomorskie Sztormy organizowany jest wspólnie przez redakcję „Wyborczej” i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego pod patronatem marszałka Mieczysława Struka. Początkowo była to nagroda kulturalna. Jednak z biegiem lat konkurs rozszerzył się o kolejne kategorie, a statuetki odbierali zasłużeni ludzie sportu, biznesu czy nauki, a także osoby odpowiedzialne za działania obywatelskie czy podmioty działające proekologicznie. Tegoroczna edycja będzie już 19. w historii nagrody.