Data dodania: 2024-05-06
Przedstawiciele KN "Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska" na Svalbardzie
Wykład inauguracyjny pt. „Photonicnanocoating: learning from nature” wygłosił prof. Vladimir Katanaev z Uniwersytetu w Genewie i przedstawił najnowsze wyniki badań swojego zespołu.
Gospodyni wydarzenia, Dr Dominika Saikkonen-Dąbrowska, opowiedziała o historii, przyrodzie
i zmianach klimatu w Arktyce. Dr Dąbrowska uczestniczyła w XXXVIII Polskiej Wyprawie Polarnej
w latach 2015-2016 i od tamtej pory jest związana ze Spitsbergenem.
Podczas pierwszego dnia warsztatów wszyscy uczestnicy wydarzenia wzięli udział w seminarium prezentując wyniki swoich badań w zakresie struktur biofotonicznych lub prace przeglądowe dotyczące tej tematyki. Studenci i Doktoranci z Politechniki Gdańskiej wygłosili następujące prezentacje:
Mgr inż. Emilia Bączkowska „Fluorescence microscopy as the imaging method in biophotonics.”
Inż. Zuzanna Dunajska „Optogenetic in the treatment of Alzheimer's disease.”
Inż. Iga Jabłońska „Biochemiluminescence as a new source of renewable energy.”
Igor Kiżewski „Activation to improve quality.”
Adam Pacek „The future of photobiological logic gates.”
Karol Zych „BioPhotonics for Disinfection.”
Mgr inż. Patryk Sokołowski „Fiber optic sensors - environmental application.”
Mgr Inż. Michał Suplewski „Environmental Liquid Diagnostic System.”
Inż. Maria Babińska „Environmental Liquid Diagnostic System.”
Jan Łuczkiewicz „Impact of seasonal light variation on circadian rythms.”
Następnego dnia organizatorzy wydarzenia zaprosili uczestników na wycieczkę terenową do jaskini lodowej do której droga prowadziła przez lodowiec Longyearbreen. Wśród uczestników oprócz studentów z Polski znaleźli się studenci, doktoranci i doktorzy z takich państw jak Turcja, Portugalia, Grecja, Serbia, Litwa, Słowenia oraz Indie. Dla niektórych uczestników z zagranicy była to pierwsza okazja aby podziwiać lodowiec i jego budowę z bliska., a nawet pierwszy w życiu kontakt ze śniegiem.
Wydarzenie zakończyło się intensywnym dniem wykładowym, podczas którego uczestnicy pogłębiali swoją wiedzę w zakresie fotoniki. Wśród prelegentów znaleźli się również naukowcy z Politechniki Gdanskiej. Prof. Marcin Gnyba wygłosił wykład na temat przenośnych systemów fotonicznych do pomiarów w trudno dostępnych miejscach w strefach polarnych, a Dr inż. Paweł Wityk przedstawił analizę biochemiczną. Podsumowaniem wydarzenia było uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnictwa.
Po zakończeniu Training School Photonic Structure in Arctic Environment – PhoBioS: COST Action CA21159 Misie zostały na Spitsbergenie na kolejne kilka dni, aby pobrać próbki do badań zaplanowanych w ramach projektu IDUB PLUTONIUM „Spitsbergen Challenge”. Dzięki wsparciu Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej studenci z Koła Naukowego „MIŚ” mogli rozszerzyć projekt o dodatkowe analizy obserwacji środowiska Arktyki w okresie występowania pokrywy śnieżnej i lodowej (wczesna wiosna). W celu pobrania próbek śniegu zaplanowana została wycieczka skuterami śnieżnymi na lodowiec Templebreen oraz Longyearbreen, a analizy materiału badawczego zostaną przeprowadzone na Politechnice Gdańskiej.
Oprócz pracy nad projektem członkowie koła znaleźli czas na dodatkowe aktywności. Podczas pobytu w Longyearbyen odbyli krótkie szkolenie z ABC lawinowego, pojeździli na nartach, a także znaleźli czas na zabawy w śniegu i zbudowanie misiowej nory w nasypie śnieżnym.
To był naprawdę wyjątkowy tydzień na Svalbardzie!
-
2024-11-22
INTERNATIONAL DAYS na PG