Wycieczka dydaktyczna studentów po autostradzie A1 | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-06-03

Wycieczka dydaktyczna studentów po autostradzie A1

autostrada z pracownikami
W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa na Autostradzie A1, studenci WILiŚ Politechniki Gdańskiej mieli okazję odwiedzić Obwód Utrzymania Autostrady A1 w Pelplinie oraz sprawdzić postępy robót drogowych na koncesyjnym odcinku A1 Rusocin-Toruń Południe prowadzonych przez firmę Intertoll Polska Sp. z o.o. oraz Budimex.

Wycieczka studentów Politechniki Gdańskiej odbyła się przede wszystkim dzięki pomocy i zaangażowaniu pracowników Intertoll Polska m.in. Pana Pawła Słomińskiego. Na samym początku Pan Paweł wygłosił dla studentów wykład z zakresu funkcjonowania grupy Intertoll na świecie, koncesyjnego odcinka A1, zasad zarządzania ruchem, utrzymania oraz BRD na A1. Podczas spotkania zaprezentował również nowoczesny sprzęt do zabezpieczania prac na autostradzie, jak: przyczepy zderzeniowe (TTMA), znaki zmiennej treści, mobilne progi ostrzegawcze, pachołki o podwyższonej postrzegalności, dedykowane separatory ruchu, „książkowe” znaki drogowe oraz dźwiękowe urządzenia ostrzegawcze.

Studenci w trakcie wycieczki po Obwodzie Utrzymania Autostrady A1 mieli okazję zapoznać się z infrastrukturą obwodu, zasadami zarządzania i utrzymania północnego odcinka autostrady A1, a także odwiedzili Centrum Kontroli Ruchu (tzw. CKR), gdzie koordynatorzy CKR przedstawili systemy związane z zarządzaniem drogą.

Ponadto studenci po krótkim szkoleniu w zakresie zasad BHP obowiązujących na realizowanym remoncie Autostrady A1, udali się w teren robót drogowych prowadzonych na odcinku  między węzłami Swarożyn – Stanisławie. Po obszarze budowy studentów oprowadzili przedstawiciele firmy Budimex – Wykonawcy remontu Autostrady A1, który zakłada wymianę nawierzchni na całym jej odcinku tj. od Rusocina do Czerniewic. Studenci podczas obchodu mieli okazję zapoznać się z organizacją i postępami prac na budowie oraz zobaczyć z bliska nowoczesny sprzęt do układania mieszanki mineralno-asfaltowej używany podczas robót nawierzchniowych.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Intertoll Polska oraz Budimex za możliwość odwiedzin, poświęcony nam czas, przekazaną niezwykle cenną wiedzę praktyczną oraz liczne przykłady i doświadczenia w zakresie budowy, utrzymania i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy Intertoll Polska, Operatora Autostrady A1, z WILiŚ.