Race to Zero – działania PG na rzecz klimatu | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-07-29

Race to Zero – działania PG na rzecz klimatu

Politechnika Gdańska
fot. Krzysztof Krzempek
Politechnika Gdańska opublikowała plan działań, jakie podejmuje i będzie podejmować w ramach kampanii Race to Zero. Zapoczątkowana w 2020 roku przez Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu inicjatywa skupia się na dążeniu do osiągnięcia w 2050 roku zerowej emisji gazów cieplarnianych.

Celem globalnej inicjatywy, jaką jest kampania Race to Zero, jest zjednoczenie liderów biznesu, miast, regionów, inwestorów oraz instytucji edukacyjnych i badawczych w dążeniu do osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych najpóźniej do 2050 roku.

Inicjatywa powstała w 2020 roku, zapoczątkowana przez Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC). Od momentu powstania kampanii, liczba członków Race to Zero dynamicznie rosła. Obecnie, kampania zrzesza 13,5 tys. uczestników z różnych sektorów i regionów świata. Wśród członków znajduje się ok. 10 tys. firm (w tym 7 tys. z sektora SME), 52 regiony, ponad 1 tys. miast, liczne organizacje pozarządowe, a także przeszło tysiąc instytucji edukacyjnych, w tym także Politechnika Gdańska. Wszyscy uczestnicy kampanii zobowiązali się do podejmowania konkretnych działań na rzecz osiągnięcia zerowej emisji netto i promowania zrównoważonego rozwoju w swoich organizacjach.

Politechnika Gdańska w Race to Zero

Politechnika Gdańska aktywnie angażuje się w kampanię Race to Zero, do której dołączyła w lipcu 2023 r. Działania uczelni w ramach programu polegają m.in. na realizacji zadań zawartych w Planie Klimatycznym PG oraz w Strategii wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Uczelni.

Plan Klimatyczny Politechniki Gdańskiej to strategiczny dokument, który ma na celu zmniejszenie śladu węglowego i wdrażanie celów zrównoważonego rozwoju na kampusie oraz w działalności uczelni. Obszary, w których PG realizuje działania w ramach Planu Klimatycznego na lata 2022-2030, to:

  • zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych i energii,
  • odpowiedzialna produkcja i konsumpcja,
  • zrównoważone i niskoemisyjny transport,
  • zrównoważone zarządzania kampusem uczelni
  • zaangażowanie społeczne.

Strategia wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni to z kolei dokument, który na celu ma włączenie zasad zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej do działalności PG. Dokument obejmuje 6 obszarów:

  • odpowiedzialność i wartości,
  • zaangażowana społeczność,
  • równość i różnorodność,
  • kształcenie,
  • działania dla społeczności spoza PG,
  • przyjazny kampus dla ludzi i środowiska.

Uczelnia dąży do tego, by kampus PG był nie tylko przyjaznym i zielonym miejscem na mapie Trójmiasta dla studentów, pracowników i mieszkańców miasta, ale również, by był efektywny pod względem zużycia energii energetycznej, cieplnej i wody.

Z planem działań PG w ramach kampanii Race to Zero można zapoznać się na podstronie Zrównoważony Rozwój, prowadzonej przez Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju PG.

WIĘCEJ INFORMACJI

15 wyświetleń