Projekt INPORR promuje innowacyjne rozwiązania wpisujące się w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym. Projekt uzyskał finansowanie w ramach konkursu Small Grant Scheme (SGS, https://www.gov.pl/web/ncbr/small-grant-scheme-2020-call) będącego częścią Programu „Badania stosowane”, finansowanego z Funduszy Norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).
Celem projektu INPORR jest stworzenie zintegrowanej technologii umożliwiającej zarówno usuwanie jak i odzysk biogenów (azotu oraz fosforu) w Komunalnych Oczyszczalniach Ścieków.
Projekt INPORR składa się z trzech głównych zadań (z ang. "work package", WP) obejmujących podstawowe badania nad odzyskiem azotu w reaktorze z gazoprzepuszczalnymi membranami (WP 1), eksperymentalne sprawdzenie technologii INPORR (WP 2), a także jej modelową analizę pod kątem usuwania oraz odzysku azotu i fosforu (WP 3).
Projekt zakłada następujące cele, realizowane w ramach kolejnych zadań (WP):
- Podstawowe badania procesu odzysku azotu w reaktorze z gazoprzepuszczalnymi membranami (WP 1) w celu eksperymentalnego określenia optymalnych parametrów operacyjnych reaktora (tj. prędkość strumienia kwasu, pH, czas retencji hydraulicznej, efektywna powierzchnia membrany).
- Eksperymentalne potwierdzenie skuteczności proponowanej technologii INPORR w zakresie usuwania i odzysku azotu i fosforu (WP 2).
- Walidacja uzyskanych wyników w warunkach środowiskowych poprzez umieszczenie prototypowego układu na terenie oczyszczalni i eksploatację z wykorzystaniem odcieku z komór fermentacyjnych w celu opracowania modelu matematycznego proponowanej technologii INPORR (WP 3.1).
- Ocena potencjału odzyskiwania składników odżywczych, zużycia energii i śladu węglowego proponowanej technologii w oparciu o przygotowany model (WP 3.2).