Nowe uprawnienia Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska - Katedra Geodezji | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-05-11

Nowe uprawnienia Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska - Katedra Geodezji

Dron

W dniu 28 kwietnia 2022 r. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zakończył postępowanie administracyjne mające na celu wydanie decyzji dotyczącej możliwości przeprowadzenia szkolenia dla pilotów bezzałogowych statków powietrznych, oceny ich umiejętności praktycznych oraz  przeprowadzania egzaminów teoretycznych.

Miło nam poinformować, że Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska uzyskał uprawnienia do:

• Przeprowadzania egzaminu teoretycznego do wykonywania operacji w podkategorii A2 kategorii „otwartej”,
  • Przeprowadzania egzaminu teoretycznego w zakresie zadeklarowanych krajowych scenariuszy standardowych NSTS-01 i NSTS-5,
  • Prowadzenia szkolenia praktycznego i oceny umiejętności praktycznych pilotów bezzałogowych statków powietrznych w odniesieniu do NSTS-01 i NSTS-05

i tym samym został wpisany na oficjalne listy publikowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

W ramach nowowprowadzonego profilu Fotogrametria Niskiego Pułapu realizowanego przez Katedrę Geodezji WILiS, studenci pod nadzorem adiunkta i instruktora dr inż. Pawła Burdziakowskiego, przechodzą pełne szkolenie z pilotażu bezzałogowych statków powietrznych. Teraz, dzięki nowym uprawnieniom, adepci pilotażu będą mogli uzyskać oficjalne dokumenty do wykonywania lotów dronami. W ten sposób, oczywiście po pozytywnym zdaniu teorii i praktyki lotów oraz opanowaniu przedmiotów kierunkowych, absolwenci będą w pełni przygotowani do wykonywania prac fotogrametrycznych i teledetekcyjnych z użyciem dronów.

W ramach tego profilu dyplomowania studenci biorą udział w pracach terenowych, realizują pomiary rzeczywistych obiektów, poznają wiodące na rynku oprogramowanie i wykonują projekty pomiarowe z użyciem dronów. Zajęcia prowadzone w ramach profilu są bogate w szczegóły techniczne współczesnych rozwiązań systemów bezzałogowych, tajniki fotogrametrii i teledetekcji niskiego pułapu, okraszone ciekawymi przypadkami pomiarowymi.