Data dodania: 2024-08-21
Wizyta profesora Krzysztofa Kotsakisa w Katedrze Geodezji
W dniach od 21.08 do 11.09.2024 roku Katedra Geodezji będzie miała przyjemność gościć prof. Krzysztofa Kotsakisa – pracownika Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach.
Wizyta ma na celu ustabilizowanie długotrwałej współpracy naukowej prof. Kotsakisa z pracownikami Politechniki Gdańskiej w zakresie teorii opracowania obserwacji geodezyjnych. Przyjazd greckiego uczonego do gdańskiej uczelni w roli profesora wizytującego jest możliwy dzięki środkom finansowym pozyskanym przez dr. inż. Marka Huberta Zienkiewicza w ramach konkursu Einsteinium Short-Term Incoming Visits.
Profesor wizytujący
Krzysztof Kotsakis jest profesorem geodezji w Szkole Inżynierii Wiejskiej i Geodezji na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach (Grecja). Stopień doktora nauk technicznych otrzymał na kanadyjskim Uniwersytecie w Calgary i od 1995 roku prowadzi badania naukowe w zakresie geodezji satelitarnej, fizycznej i matematycznej. Prof. Kotsakis był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Geodezji (IAG), w którym od 1999 roku pełnił różne funkcje. Obecnie jest przedstawicielem Międzynarodowej Unii Geodezji i Geofizyki (IUGG) w Komitecie Badań Kosmicznych (COSPAR) Międzynarodowej Rady Unii Naukowych, a także zasiada w Radzie Zarządzającej IAG Global Geodetic Observing System (GGOS) jako przedstawiciel Komisji nr 1 IAG. Jego badania koncentrują się na nowoczesnych technikach analizy danych i optymalizacji dla problemów estymacji parametrów w funkcjonalnych modelach wyników pomiarów geodezyjnych w odniesieniu do obserwacji i monitorowania Ziemi, ze szczególnym uwzględnieniem geodezyjnych układów odniesienia i nowoczesnych systemów wysokości.
Kierownik projektu
Doktor inżynier Marek Hubert Zienkiewicz jest absolwentem Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie pod opieką prof. Zbigniewa Wiśniewskiego opracował dysertację doktorską na temat "Wybranych teoretycznych i aplikacyjnych własności Msplit estymacji", którą obronił w 2017 roku. Po ukończeniu studiów doktoranckich kontynuował karierę badawczą na stanowisku asystenta oraz adiunkta w Katedrze Geodezji i Oceanografii Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W marcu 2019 roku został zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, w której sprawował funkcję zastępcy kierownika w okresie 03.2022-06.2023. Zainteresowania badawcze dr. Zienkiewicza dotyczą teoretycznych oraz aplikacyjnych własności metody estymacji parametrów w rozszczepionym modelu funkcjonalnym geodezyjnych obserwacji, analizy deformacji sieci geodezyjnych, rozwijania oraz badania własności niestandardowych metod opracowania obserwacji, a także przetwarzania danych geodezyjnych totalną i klasyczną metodą najmniejszych kwadratów.
-
2024-10-03
Pomoc dla poszkodowanych w wyniku powodzi