Data dodania: 2024-10-02
Relacja z XI Edycji GIS w Nauce na Politechnice Gdańskiej
W dniach 26 i 27 września 2024 roku odbyła się XI edycja Ogólnopolska Konferencja GIS w NAUCE, która miała miejsce na terenie Politechniki Gdańskiej. Organizatorem była Katedra Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.
Wydarzenie zgromadziło wielu wybitnych naukowców, badaczy i specjalistów z różnych dziedzin związanych z systemami informacji przestrzennej oraz zainteresowanych tą tematyką studentów. Tegoroczna edycja poświęcona była zastosowaniom GIS w ochronie środowiska, planowaniu przestrzennym, w gospodarce wodnej i leśnej.
Głównym miejscem obrad XI edycji wydarzenia było nowo otwarte Centrum Informatyczne TASK, w którym znajduje się jeden z najszybszych komputerów w Polsce a nawet w Europie, gdzie zastosowano nowe podejścia ochrony danych.
W konferencji uczestniczyło łącznie 70 osób z 28 ośrodków naukowych, firm i instytucji państwowych. W konferencji uczestniczyli reprezentanci czołowych polskich uczelni:
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie,
- Politechnika Gdańska,
- Politechnika Lubelska,
- Politechnika Łódzka,
- Politechnika Warszawska,
- Uniwersytet Gdański,
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie,
- Uniwersytet Łódzki,
- Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej,
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
- Uniwersytet Rolniczy im.Hugona Kołłątaja w Krakowie,
- Uniwersytet Śląski w Katowicach,
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski,
- Uniwersytet Warszawski,
- Wojskowa Akademia Techniczna.
Z polskich instytucji gościliśmy:
- Gdański Zarząd Dróg i Zieleni,
- Główny Urząd Statystyczny,
- Instytut Badawczy Leśnictwa,
- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej,
- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy,
- Instytut Rozwoju Miast i Regionów,
- Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie,
- Państwowy Instytut Weterynaryjny-Państwowy Instytut Badawczy.
Konferencja rozpoczęła się wykładem inaugurującym który wygłosił Prof. dr hab. Inż. Mariusz Figurski z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej. Wykład „Dane w reżimie czasu rzeczywistego w modelach pogody” dotyczył obliczeń matematycznych oraz zbiorów danych dostarczających informację do modelowania pogody. Łącznie w czterech sesjach wygłoszono 28 referatów. Prelegenci przedstawiali swoje badania odnoszące się do takich tematów jak: zanieczyszczenie powietrza, georóżnorodność, podmiejskie tereny zielone, ASF, audyt krajobrazowy, OSM, zmiany morfometryczne, sieci bezskalowe, zagospodarowanie przestrzenne, green city, miasta 3D, zieleń miejska, big data, sieć 5G, usługi ekosystemowe i wiele, wiele innych tematów których wspólnym mianownikiem był GIS. Streszczenia tekstów referatów i opis posterów są dostępne na stronie giswnauce.org.
Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami z konferencji, znajdującymi się w galerii poniżej oraz wideorelacją z konferencji dostępną na naszym kanale YouTube - TUTAJ.
Kolejna konferencja w 2026 roku odbędzie się w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Gorąco zachęcamy do śledzenia informacji.
Autor
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Dr inż. Adam Inglot
Katedra Geodezji
Politechnika Gdańska
Film i zdjęcia
Jakub Jabłoński
Katedra Geodezji
Politechnika Gdańska
-
2024-10-03
Pomoc dla poszkodowanych w wyniku powodzi