Data dodania: 2024-12-11
Szkolenie naukowe gdańskich geodetów z Arystotelesem w tle
Wiedzą powszechnie znaną jest, że geodezja jako nauka zajmuje się badaniem kształtu oraz wymiarów Ziemi. Jednym z pierwszych uczonych w dziejach ludzkości, którzy głosili postulat o kulistym kształcie naszej planety, był Arystoteles.
Spiżowe dowody przedstawione przez greckiego myśliciela dotyczące geosferyzmu zapoczątkowały nowy etap w naukach o Ziemi, wykraczając poza sferę wierzeń ludowych, którymi od VI wieku p.n.e. kierowali się przedstawiciele szkoły pitagorejskiej. Gdzież zatem szukać lepszego miejsca na doskonalenie warsztatu badawczego w zakresie „sztuki mierzenia Ziemi”, niż na uniwersytecie pełniącym swoją misję pod patronatem samego Mistrza Arystotelesa ?
Tego samego zdania była również grupa ośmiu badaczy Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej, która w okresie od 1 do 5 grudnia 2024 roku, na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach, realizowała szkolenie naukowe pod opieką greckiego profesora Christoforosa Kotsakisa, uznawanego w środowisku naukowym za autorytet w zakresie geodezji satelitarnej, fizycznej i matematycznej. W szkoleniu na temat „Zastosowania technik geodezji kosmicznej w badaniach geodynamicznych i analizie szeregów czasowych w sieciach GNSS” uczestniczyli: dr inż. Paweł S. Dąbrowski, dr inż. Adam Inglot, dr inż. Karolina Makowska-Jarosik, dr inż. Jakub Szulwic, dr inż. Paweł Tysiąc, dr inż. Tadeusz Widerski, dr inż. Marek H. Zienkiewicz oraz mgr inż. Kamil Łapiński. Wyjazd pracowników Katedry Geodezji do stolicy historycznej Macedonii był możliwy dzięki programowi Erasmus+ Staff Mobility for Training.
Warto odnotować, że współpraca pomiędzy pracownikami Politechniki Gdańskiej, a greckim profesorem została zapoczątkowana przez dr. Zienkiewicza podczas jego pobytu na stażu badawczym na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach (kwiecień/maj 2024). Ponadto wzajemna współpraca obu uczonych była kontynuowana w ramach programu EINSTEIUNIUM dzięki któremu prof. Kotsakis został zaproszony do Katedry Geodezji w roli profesora wizytującego. Trzytygodniowa wizyta greckiego uczonego na Politechnice Gdańskiej miała miejsce w sierpniu i wrześniu 2024.
-
2025-01-14
Wielki sukces Koła Naukowego Hevelius!