Data dodania: 2025-04-01
Naukowcy zbadają jak drzewa poprawiają jakość życia w miastach

Urban ElemenTREE to międzynarodowy projekt, którego celem jest integracja wiedzy i narzędzi z zakresu wielu dyscyplin naukowych, w tym architektury i urbanistyki, inżynierii środowiska i wiatrowej oraz chemii w celu zbadania zależności pomiędzy stanem drzewostanu a środowiskiem oraz warunkami panującym w miastach.
Liderem projektu jest Politechnika Gdańska, a w skład grupy badawczej wchodzą naukowcy z trzech wydziałów:
- Architektury: dr inż. arch. Joanna Badach, dr inż. arch. Justyna Borucka, prof. dr inż. arch. Lucyna Nyka, mgr inż. arch. Szymon Kowalski, mgr inż. arch. Paulina Bone;
- Chemicznego: dr inż. Wojciech Wojnowski, dr inż. Iwona Cichowska-Kopczyńska, dr inż. Piotr Rybarczyk;
- Inżynierii Lądowej i Środowiska: dr inż. Paweł Tysiąc.
Badania prowadzone są w pięciu europejskich miastach: Gdańsk, Göteborg, Aarhus, Antwerpia oraz Florencja. Prace badawcze realizowane są przez Miejskie Żywe Laboratoria (Urban Living Labs). Wyniki i rekomendacje przygotowane przez naukowców mają na celu optymalizację planowania urbanistycznego i zarządzania systemami zieleni przy wykorzystaniu kompleksowych parametrów drzew.
Zadaniem naukowców z Politechniki Gdańskiej jest koordynacja interdyscyplinarnych kampanii pomiarowych, a także kompleksowa analiza wyników (w tym przy wykorzystaniu zaawansowanych metod statystycznych i modelowania środowiskowego) oraz ich przełożenie na wytyczne planistyczne i projektowe.
Informacje o projekcie:
- cel – promowanie zrównoważonego zadrzewiania miast z myślą o rewitalizacji dzielnic miejskich;
- łączna wartość – 1,83 mln Euro (w tym 2,26 mln PLN dla polskich partnerów);
- projekt finansowany jest w ramach w ramach międzynarodowego partnerstwa Driving Urban Transitions;
- kierownik projektu: dr inż. arch. Joanna Badach z Wydziału Architektury PG;
- skład Miejskiego Żywego Laboratorium w Gdańsku: Politechnika Gdańska, Fundacja To Get There, DACSYSTEM sp. z o.o. i Gmina Miasta Gdańska.
Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w konkursie europejskiego partnerstwa Program Driving Urban Transitions (DUT CALL 2023), umowa numer DUT/2023/3/Urban ElemenTREE/2025.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej PG w Aktualnościach.