Współpraca geodetów z PG i VilniusTech trwa! | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-04-14

Współpraca geodetów z PG i VilniusTech trwa!

Wilno_2025

Wspólne wykłady, badania i spotkanie rektorów w Wilnie


W dniach 7–11 kwietnia 2025 r. pracownicy Katedry Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej prowadzili w Wilnie zajęcia dydaktyczne i działania badawcze w ramach programu Erasmus+ dla nauczycieli akademickich. Była to kolejna odsłona kilkuletniej współpracy z Katedrą Geodezji i Katastru Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina (VilniusTech), która z każdym rokiem zyskuje na intensywności i zakresie. W spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel firmy Satellite Based of Innovations (SBI) – dr inż. Rafał Kaźmierczak, który realizuje wspólne działania naukowe z gdańskimi i wileńskimi geodetami.

Podczas intensywnego tygodnia zajęć, nauczyciele z Katedry Geodezji WILiŚ PG prowadzili wykłady i prezentacje dla studentów geodezji na VilniusTech, dzieląc się wiedzą z zakresu nowoczesnych technologii geodezyjnych, fotogrametrii, niekonwencjonalnych metod opracowania obserwacji geodezyjnych, monitoringu obiektów dziedzictwa kulturowego i modelowania 3D. Równolegle kontynuowane były rozmowy naukowe dotyczące dalszych prac badawczych, w tym monitoringu Zamku Górnego w Wilnie.

Zamek wileński i jego otoczenie – ikoniczne miejsce na mapie litewskiej historii – od kilku lat stanowi unikatowe laboratorium terenowe dla zespołów geodetów z Polski i Litwy. Precyzyjne pomiary, monitorowanie deformacji i modelowanie przestrzenne prowadzone są przy użyciu nowoczesnych technik, takich jak skaning laserowy czy pomiary GNSS. Celem jest nie tylko rozwój metod geodezyjnych, ale także ich zastosowanie w ochronie dziedzictwa kulturowego.

Ważnym momentem była wizyta rektora Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztofa Wilde, który 7 kwietnia spotkał się z rektorem VilniusTech, prof. dr. Romualdasem Kliukasem. Rektorzy omówili dotychczasową współpracę między uczelniami i potwierdzili wolę dalszego rozwijania wspólnych inicjatyw – także tych, które od lat są efektywnie realizowane właśnie przez zespoły geodezyjne obu uczelni.

Wspólne badania, dydaktyka i obecność PG w Wilnie to dowód na to, że długoletnie partnerstwo między Katedrami Geodezji PG i VilniusTech ma solidne fundamenty i perspektywy dalszego rozwoju – zarówno w ramach programów mobilności, jak i wspólnych projektów naukowych i aplikacyjnych.

19 wyświetleń