Aktywność naukowo-badawcza pracowników katedry koncentruje się wokół zagadnień dotyczących technologii ochrony środowiska, w szczególności zagadnienia oczyszczania wód i ścieków, gospodarki osadowej jak również gospodarki odpadami.
Prowadzone badania poświęcone są ocenie zagrożeń środowiska wynikających z dopływu zanieczyszczeń ze źródeł punktowych (zanieczyszczonych wód i ścieków) i powierzchniowych (wód opadowych) oraz ich usuwaniem z wykorzystaniem konwencjonalnych i naturalnych metod biologicznych (z użyciem reaktorów osadu czynnego, złóż biologicznych i systemów hydrofitowych) a także z wykorzystaniem wybranych procesów fizyczno-chemicznych (głównie dezynfekcji). Prowadzone prace dotyczą badań związanych z przemianami m.in. materii organicznej, związków azotu i fosforu w celu ograniczenia eutrofizacji wód powierzchniowych i zużycia energii a także usuwania czynników toksycznych m. in. metali ciężkich i farmaceutyków.
Badania związane z oceną jakości wody i jej oczyszczaniem:
- zastosowanie technik membranowych w uzdatnianiu barwnych wód podziemnych
- usuwanie arsenu z wód podziemnych
- wykorzystanie technik membranowych oraz układów hybrydowych w oczyszczaniu wód zużytych oraz wód opadowych, w celu ich ponownego wykorzystania, w tym w uzyskaniu wody o jakości spełniającej wymagania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi
- występowanie form przetrwalnych bakterii w wodach podziemnych
- stabilność mikrobiologiczna wód przeznaczonych do spożycia
- oczyszczanie wód podziemnych
- oczyszczanie wód powierzchniowych zasilanych wodami opadowymi z wykorzystaniem metody hydrofitowej
- funkcjonowanie stref ochronnych ujęć wody pitnej
- bioróżnorodność bakterioplanktonu występującego w wodach zachodniego Spitsbergenu