Hydrotechnika jako branża przyszłości – nowe studia podyplomowe na WILiŚ | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-01-11

Hydrotechnika jako branża przyszłości – nowe studia podyplomowe na WILiŚ

Latarnia morska z logo studiów
Rosnące zapotrzebowanie na transport morski oraz rozwój sektora morskiej energetyki odnawialnej sprawiają, że hydrotechnika to branża o bardzo dużym potencjale rozwoju. Plany rozwojowe  Polski w zakresie tej części gospodarki  są szczegółowo opisane w  „Programie rozwoju polskich portów morskich do 2030 roku”, przyjętej przez Radę Ministrów 17 września 2019 roku. Są one bezsprzecznym dowodem na to, jak ważne w rozwoju tego sektora gospodarki będą kompetencje specjalistów budownictwa hydrotechnicznego. Odpowiedzią na to wyzwanie jest uruchomienie przez Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej studiów podyplomowych Hydrotechnika Morska.

Skąd pomysł na takie studia?

Pomysł studiów jest wynikiem współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska a otoczeniem społeczno-gospodarczym w ramach Rady Konsultacyjnej działającej przy WILiŚ. Ten format współpracy kreuje ciekawe i cenne dla społeczeństwa inicjatywy edukacyjne oraz badawcze.

Studenci zdobędą wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w zawodzie.

Program studiów obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z hydrotechniką morską, od podstaw teoretycznych po zaawansowane aspekty projektowania, wykonawstwa i zarządzania inwestycjami. Zajęcia prowadzone będą przez wykładowców Politechniki Gdańskiej oraz wybitnych specjalistów pracujących na co dzień w branży budowlanej.

Praktyczne aspekty studiów.

Studia podyplomowe Hydrotechnika Morska wyróżniają się praktyczny aspektem. Wiedza przekazywana jest na przykładach budów i projektów, które nasi wykładowcy projektowali, nadzorowali lub realizowali. W czasie studiów studenci będą mieli okazję zdobywać praktyczną wiedzę na podstawie rzeczywistych przykładów, dzięki zgłębianiu takich projektów, jak m. in.:

• rozbudowa nabrzeża głębokowodnego w terminalu Baltic Hub
  • umocnienie dna komory startowej TBM wykonywanej w ramach inwestycji „Tunel pod martwą Wisłą w Gdańsku”
  • przekop przez Mierzeję Wiślaną
  • farmy wiatrowe zrealizowane i projektowane na Bałtyku

Oprócz wiedzy branżowej, studenci rozwiną także kompetencje miękkie

Poza przedmiotami branżowymi, studia oferują również rozwój kompetencji miękkich, takich jak praca zespołowa, efektywna komunikacja czy negocjacje w projektach. Ma to na celu pokazanie słuchaczom, jak ważna dla przebiegu inwestycji jest wzajemna współpraca wszystkich uczestniczących w niej podmiotów.

Kompetencje miękkie są niezwykle ważne w pracy zawodowej, a w szczególności w branży budowlanej. Badania jasno wskazują, że pracownicy z wysokimi kompetencjami miękkimi są bardziej wydajni, efektywniej współpracują z innymi i częściej osiągają sukcesy w pracy.

Zajęcia odbywają się w weekendy

Studium rozpocznie się w marcu 2024 roku i potrwa dwa semestry. Zajęcia odbywać się będą w soboty i niedziele w godzinach 9:00-17:00.

Rekrutacja na studia prowadzona jest w systemie elektronicznym. Więcej informacji na temat studiów i rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej Politechniki Gdańskiej:

Studia Podyplomowe Hydrotechnika Morska Wydziału Inzynierii Lądowej i Środowiska  to doskonała okazja, aby zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w tej branży. Program studiów jest bogaty i obejmuje zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i praktyczne. Studia oferują również rozwój kompetencji miękkich, które są niezwykle istotne w pracy zawodowej.

Jeśli chcesz zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w branży hydrotechniki morskiej, to studia podyplomowe Politechniki Gdańskiej są doskonałą okazją dla Ciebie.