PG i BHMW podpisały porozumienie o przekazaniu wyników pomiarów grawimetrycznych | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-11-23

Porozumienie_PGiBHMW

17 listopada 2022 podpisane zostało porozumienie o udostępnieniu danych grawimetrycznych pozyskanych we współpracy Politechniki Gdańskiej, Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, Katedry Geodezji oraz Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej RP.

Strony porozumienia zdecydowały o przekazaniu wyników pomiarów grawimetrycznych do zasobu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, do dyspozycji Głównego Geodety Kraju.

Porozumienie zostało podpisane przez Panią Dziekan Joannę Żukowską i Szefa Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej RP Pana kmdr. Dariusza Kolatora.
Dane grawimetryczne zostały pozyskane przez zespół pod kierownictwem Pana dr. hab. inż. Jerzego Pyrchli, prof. PG.

Należy zauważyć, że główne zadania BHMW to

• wykonywanie przedsięwzięć zabezpieczenia nawigacyjno-hydrograficznego i oceanograficzno-meteorologicznego działań sił Marynarki Wojennej;
  • prowadzenie analizy, weryfikacji oraz bezpłatnej autoryzacji pomiarów hydrograficznych na polskich obszarach morskich;
  • opracowywanie nawigacyjnych map morskich i publikacji nautycznych;
  • utrzymywanie krajowego systemu obiegu informacji nautycznej i ostrzeżeń nawigacyjnych;
  • reprezentowanie Polski w Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO) oraz jej komitetach i grupach (BSHC, RENC).

Porozumienia zostało podpisane w obecności szefa Oddziału Hydrograficznego BHMW kmdr. Witolda Stasiaka i prodziekana ds. badań i rozwoju Jakuba Szulwica.