5-6 czerwca 2023r. miała miejsce coroczna konferencja Służby Geodezyjnej i Kartograficznej | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-06-13

Konferencja_SGiK

Tegoroczny temat to "Wykorzystanie sztucznej inteligencji w geodezji i kartografii. Daleka przyszłość, czy już teraźniejszość?"

Aktualność na stronie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii

Na zaproszenie p.o. Głównego Geodety Kraju Pani Alicji Kulki w konferencji uczestniczył dr inż. Jakub Szulwic, nauczyciel akademicki w naszej Katedrze Geodezji WILiŚ PG, jako członek Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej. Wydarzenie zgromadziło około 400 osób, w tym Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, Geodetów Województw, Geodetów Powiatowych, Kierowników PODGiK i ich współpracowników.

Wśród prezentacji znalazły się:

• "Wykorzystanie metod uczenia maszynowego w działaniach GUGiK" - dr inż. Anna Bober, Dyrektor Departamentu Geodezji i Systemów Informacji Geograficznej, GUGiK;

• "Przykłady wykorzystania AI w geodezji i kartografii" - dr hab. inż. Adam Iwaniak, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu;

• "Wyzwania sztucznej inteligencji w geodezji i kartografii" - Karol Stachura, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, jednocześnie wykładowca na studiach podyplomowych "Systemy Informacji Geograficznej, Geoinformacja" na WILiŚ PG.

Pierwszy dzień konferencji poświęcony był teoretycznym aspektom implementacji sztucznej inteligencji w geodezji i kartografii, natomiast drugi dzień ukazywał rozwój tych dziedzin w kontekście praktycznych rozwiązań. Zainteresowanie wzbudziła prezentacja prof. AGH Pawła Hanusa "Ustalanie przebiegu granic działek ewidencyjnych".

Opierając się na zasadach matematycznych, profesor skupił się na kwestiach dotyczących własności nieruchomości. To wydarzenie stanowiło istotne spotkanie łączące praktyków geodezji, przedstawicieli administracji oraz badaczy z zakresu geodezji i kartografii.

Fotografia pochodzi z artykułu GUGiK: https://www.gov.pl/web/gugik/konferencja-sluzby-geodezyjnej-i-kartograficznej