„Pisklaki obrastają w piórka” – czyli szkolenie lotnicze w pełni | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-06-12

„Pisklaki obrastają w piórka” – czyli szkolenie lotnicze w pełni

Pisklaki_obrastaja_w_piorka

Grupa studentów GiK na profilu Fotogrametria Niskiego Pułapu kończy szkolenie lotnicze realizowane w ramach studiów.

Szkolenie te trwa od 4 miesięcy, a regularne loty dronami pozwalają stale doskonalić umiejętności pilotażu. Nasze pisklaki, jeszcze niedawno nieśmiało i nerwowo stawiały pierwsze lotnicze kroki, a dziś już coraz pewniej wykonają loty poza zasięgiem wzroku.

Studenci kierunku Geodezja i Kartografia do dyspozycji mają 4 platformy lotnicze, które bardzo szeroko pozwalają poznać tajniki pilotażu i obsługi różnych systemów:

• Pelixar LAB – do nauki budowy, programowania i działania samego drona;
  • Pelixar EDU – specjalna dedykowana platforma szkoleniowa do wykonywania  lotów w zasięgu i poza zasięgiem wzroku. Drona ten jest specjalnie tak skonstruowany aby bezpiecznie i bez strat przejść podstawowe szkolenie, a przy tym w pełni poznać dynamikę takiego systemu w locie.
  • Yunecc H3 z kamerą Leica – komercyjna platforma przeznaczona do filmowania z powietrza z wysokiej klasy kamerą Leica. Typowy przedstawiciel komercyjnej konstrukcji umożliwia wykonywanie lotów poza zasięgiem wzroku, transmisję obrazu do bazy w HD, wiele ciekawych funkcji do monitoringu, śledzenia i filmowania.
  • DJI Mavic 1 Pro – typowy i bardzo popularny dron komercyjny umożliwia wykonanie lotów poza zasięgiem wzroku, programowane zbieranie danych geodezyjnych, loty wg. zaplanowanych tras, wykonywanie zdjęć filmów w wysokiej rozdzielczość.

Przed adeptami jeszcze wykonywanie lotów automatycznych po zaprogramowanej trasie, egzaminy praktyczne i teoretyczne. Studenci kierunku w czasie studiów odbywają kompleksowe szkolenie teoretyczne oraz praktyczne do uzyskania europejskiego certyfikatu kompetencji pilota drona, uprawniającego do wykonywania lotów w zasięgu i poza zasięgiem wzroku BVLOS w kategorii szczególnej – scenariuszu narodowym NSTS-05 < 4 kg.