Zacieśnianie polsko-litewskiej współpracy przez geodetów Politechniki Gdańskiej | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-09-26

Zacieśnianie polsko-litewskiej współpracy przez geodetów Politechniki Gdańskiej

Rel_Wilno_2023_II

Bez mała cztery miesiące temu podawaliśmy informację o wyprawie trzech młodych badaczy Katedry Geodezji na Litwę w celu nawiązania współpracy badawczej z pracownikami naukowymi Katedry Geodezji i Katastru Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina w Wilnie.

Wówczas do stolicy Republiki Litewskiej udali się dr inż. Paweł Burdziakowski, dr inż. Paweł Tysiąc oraz dr inż. Marek Hubert Zienkiewicz, gdzie wraz z litewskim zespołem badawczym pod kierownictwem Pani Profesor Jūratė Sužiedelytė-Visockienė, przeprowadzili wspólne pomiary fotogrametryczne i teledetekcyjne Zamku Górnego wraz ze zboczem góry zamkowej. Polsko-litewski zespół naukowy za główny cel prowadzonych badań obrał opracowanie innowacyjnego podejścia wyznaczania przemieszczeń i deformacji trudno dostępnych obiektów inżynieryjnych, w którym dane pomiarowe pozyskiwane są z zastosowaniem naziemnego skanera laserowego, odbiorników GNSS oraz bezzałogowych statków powietrznych. Zrealizowane prace terenowe były więc jedynie zarzewiem współpracy geodetów Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Technicznego w Wilnie, a repetycyjna natura pomiarów przemieszczeń pozwalała przypuszczać, że prędzej lub później wymieniona powyżej Trójka uczonych ponownie zagości w murach grodu znad Wilii.

W stosunkowo krótkim okresie czasu plany trójmiejskich młodych naukowców zostały zrealizowane. Bowiem członkowie kadry naukowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska w okresie od 18 do 22 września 2023 roku, uczestniczyli w drugiej kampanii pomiarowej na obszarze kompleksu zamkowego w Wilnie. Jednak tym razem, polski zespół badawczy pojechał na Litwę w pełnym, jeszcze mocniejszym pod względem merytoryczności składzie, gdyż oprócz wymienionych wcześniej pracowników naukowych, na Litwę udali się także Prodziekan ds. badań i rozwoju dr inż. Jakub Szulwic, Prodziekan ds. kształcenia dr inż. Rafał Ossowski oraz dr inż. Paweł Szymon Dąbrowski, który od października obecnego roku na stałe zasili kadrę naukową Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej.

Podobnie jak przed kilkoma miesiącami gdańskich geodetów przyjął Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska – prof. dr Donatas Čygas, który 19 września, podczas krótkiego spotkania seminaryjnego, zaprezentował zaplecze dydaktyczno-badawcze kierowanego przezeń Wydziału. Polskim akcentem podczas owego seminarium było wystąpienie dr. Zienkiewicza, który zaprezentował wstępne rezultaty analiz empirycznych przeprowadzonych na podstawie wyników majowych pomiarów oraz przedstawił harmonogram prac badawczych polsko-litewskiego zespołu naukowego zarówno podczas pobytu pracowników Politechniki Gdańskiej w Wilnie, jak i w późniejszym okresie wspólnych badań. Warto odnotować, że wrześniowe spotkanie delegacji Politechniki Gdańskiej z pracownikami Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina w Wilnie znacznie wybiegło poza ramy współpracy badawczej. Bowiem obecny w Wilnie Prodziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska - dr inż. Rafał Ossowski, wraz z zastępcą Kierownika Katedry Geodezji dr. inż. Pawłem Tysiącem, odbyli spotkanie z Panią Prodziekan ds. studentów zagranicznych - prof. dr Vilūnė Lapinskienė oraz z Panią Prodziekan ds. Erasmusa - Rasa Vaiškūnaitė w celu utworzenia wspólnego kierunku geodezyjnych studiów magisterskich w ramach programu double degree, którego absolwenci będą posiadali dyplom magistra wystawiony zarówno przez polską, jak i litewską uczelnię. Także wskutek wrześniowego pobytu pracowników Politechniki Gdańskiej w Wilnie, zacieśnianie współpracy geodetów litewskiej oraz polskiej uczelni wyższej ma miejsce nie tylko na gruncie badawczym, ale także dydaktycznym.

Podczas kolejnych dni polsko-litewski zespół badawczy prowadził kompleksowe pomiary geodezyjne Zamku Górnego oraz Placu Katedralnego w Wilnie z zastosowaniem bezzałogowych statków powietrznych, naziemnego skanera laserowego oraz odbiorników GNSS. Pozyskany materiał obserwacyjny posłuży polskim i litewskim uczonym do weryfikowania hipotez badawczych oraz do przeprowadzenia licznych analiz teoretycznych i empirycznych z zakresu geodezyjnego monitoringu przemieszczeń i odkształceń.

Przeprowadzenie zagranicznej kampanii pomiarowej odbyło się dzięki środkom finansowym pozyskanym przez dr. Pawła Burdziakowskiego w ramach konkursu grantowego NEPTUNIUM, dotyczącego „Nawiązanie współpracy badawczej i badania rozpoznawcze Zamku Giedymina wraz z Górą Zamkową w Wilnie”.

Autor: dr inż. Marek Hubert Zienkiewicz