Nowy, międzyuczelniany zespół pomiarowy w terenie | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-06-24

Nowy, międzyuczelniany zespół pomiarowy w terenie

zespół-międzyuczelniany

W końcu pogoda dopisuje, dni zrobiły się cieplejsze i możemy z przyjemnością wypuścić nasze zabawki do pracy.

Zespół dronów nawodnych i powietrznych wykonywał zintegrowane pomiary jezior kaszubskich.

Na czym polegały nasze prace?

• Pomiary sytuacji podwodnej dzięki znakomitej echosondzie wielowiązkowej od firmy Norbit Subsea.
  • Analiza stanu dna i zebranie próbek z użyciem kamer i czerpaków.
  • Pomiar stanu roślinności, budowa ortofotomapy i modeli terenu.
  • Nawodną bezzałogową jednostkę dostarczyła firma K2sea.
  • Bezzałogowe statki powietrzne dostarczyła nasza katedra, wraz z lotniczym skanerem laserowym i kamerą multispektralną i termowizyjną.

W pomiarach brali udział naukowcy z Katedry Geodezji PG, Katedry Geoinformacji Akademii Marynarki Wojennej, Katedry Oceanografii Chemicznej i Geologii Morza Uniwersytetu Gdańskiego, specjaliści z firmy Norbit oraz firmy K2Sea.

Zebraliśmy znakomite dane i dużo ciekawych doświadczeń.

Rozpoczęliśmy wspólne badania, które zapowiadają się naprawdę obiecująco!

Więcej ciekawostek już wkrótce...