Projekty | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Projekty

PROJEKTY NAUKOWE

AKTUALNE

  • NOAH  "Ochrona Morza Bałtyckiego przed zanieczyszczeniami wskutek powodzi, wywołanymi intensywnymi opadami na obszarach miejskich" - Miasta i uniwersytety zlokalizowane wokół Morza Bałtyckiego przystąpiły do wypracowania narzędzi przeznaczonych dla planistów miejskich w zakresie planowania przeciwpowodziowego. Projekt o nazwie "NOAH" ma pomóc miastom lepiej zapobiegać zagrożeniom powodziowym, a w konsekwencji zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego. Celem NOAH jest stworzenie koncepcji kompleksowego planowania i wdrożenia inteligentnych systemów odwodnieniowych w rzeczywistych uwarunkowaniach środowisk miejskich. Holistyczne podejście do planowania połączy zarządzanie wodą deszczową z planowaniem przestrzennym. W efekcie zostaną opracowane propozycje inteligentnych rozwiązań systemowych, których implementacja umożliwi wzrost odporności na skutki zmian klimatycznych istniejących systemów odwodnieniowych w miastach nadbałtyckich.

ZREALIZOWANE

  • WaterPUCK „Zintegrowany system informacyjno – predykcyjny” - Celem projektu jest stworzenie zintegrowanego systemu informacyjno-predykcyjnego dla gminy Puck. Posłuży do tego system komputerowy z usługą WaterPUCK, dzięki której możliwa będzie ocena wpływu gospodarstw rolnych i stosowanych w nich nawozów na jakość wód powierzchniowych i gruntowych gminy Puck, a co za tym idzie także Zatoki Puckiej. W efekcie ograniczona zostanie ilość zanieczyszczeń trafiających do wód gruntowych, powierzchniowych i morskich, system wspomoże także planowanie zagospodarowania regionu i umożliwi jego zrównoważony rozwój.

PROJEKTY DYDAKTYCZNE

AKTUALNE

  • IMPETUS „Innovative Measurement Tool towards Urban Environmental Awareness.” - Pomimo coraz większego doświadczenia w projektowaniu i zarządzaniu miastami, pojawia się szereg ograniczeń hamujących proces mitygacji i adaptacji do zmian klimatycznych. W szczególności dotyczy to: ograniczonej dostępności do aktualnych danych o warunkach lokalnych; brak wiedzy mieszkańców dotyczącej zmian klimatu i ich wpływu zdrowie i bezpieczeństwo; niewykorzystanie potencjału holistycznego i interdyscyplinarnego podejścia w kształtowaniu przestrzeni zurbanizowanej odpornej na zmiany klimatycznej. Projekt IMPETUS opiera się na holistycznym podejściu (technicznym, społecznym, artystycznym, wizualnym) wspieranym przez IT wprowadzając rozwiązania umożliwiające ocenę podatności miasta na zmiany klimatyczne, wspierające proces decyzyjny, wzmacniające opinię publiczną i udział mieszkańców w procesach planistycznych. Wynikiem jest baza danych integrująca dane zebrane metodami inżynierskimi, socjologicznymi i artystycznymi a dotyczącymi środowiska zurbanizowanego, zdrowia oraz samopoczucia mieszkańców. Rozwiązania wypracowane w ramach projektu docelowo będą wykorzystywane w: nauczaniu w ramach różnych wydziałów i dyscyplin szkół wyższych w UE, studentów, badaczy, pracowników dydaktycznych zajmujących się zarządzaniem wodami, inżynierią lądową i inżynierią środowiska, planowaniem urbanistycznym, planowaniem transportu, architekturą, sztuką i komunikacją oraz naukami społecznymi; planowaniu przestrzennym jako narzędzia wspierające partycypację obywatelską, dialog interesariuszy oraz procesy decyzyjne i inwestycyjne.