Celem Konkursu wyKOMBinuj mOst jest zaangażowanie studentów do tworzenia własnych konstrukcji inżynierskich. Dotychczas odbyło się czternaście edycji konkursu w latach 2008-2021. Obok uczestników z Politechniki Gdańskiej, wzięły w nich udział także drużyny reprezentujące Politechnikę Białostocką, Politechnikę Koszalińską, Politechnikę Krakowską, Politechnikę Lubelską, Politechnikę Łódzką, Politechnikę Rzeszowską, Politechnikę Śląską, Politechnikę Świętokrzyską, Politechnikę Warszawską, Politechnikę Wrocławską, Akademię Górniczo – Hutniczą, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Krośnie, Zespół Szkół Technicznych w Kartuzach, Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Barlewiczkach oraz Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lęborku. W tym roku odbędzie się już piętnasta, jubileuszowa edycja wydarzenia!
Zasady konkursu są następujące: trzyosobowe drużyny mają za zadanie zbudować most o rozpiętości przęsła 100 cm mając do dyspozycji jedynie papier i klej. Zespoły mają siedem godzin na skonstruowanie modelu, który jest następnie oceniany według ustalonych kryteriów. Brane pod uwagę są nośność konstrukcji (zmierzona za pomocą maszyny wytrzymałościowej Zwick) oraz jej masa. Zwycięża drużyna, która wykona konstrukcję o najkorzystniejszym stosunku wytrzymałości do masy. Dotychczasowy rekord konkursu został ustalony przez drużynę z Politechniki Warszawskiej - ich zwycięski most o masie nieco ponad 1 kg przeniósł ciężar aż 320 kg! Naszym celem jest pokazanie studentom, że wiedza zdobywana przez nich w trakcie studiów może być wykorzystana do dobrej zabawy. Jednocześnie chcemy nagrodzić tych, którzy wykażą się zmysłem inżynierskim i sprawnie wykorzystają dostarczone materiały.
W ramach konkursu organizowana jest także konferencja, podczas której studenci prezentują własne referaty o tematyce ogólnobudowlanej. Ogólnopolska Studencka Konferencja Budowlana KOMBOferencja (taką nazwę nosi wydarzenie) skupia co roku przedstawicieli polskich uczelni technicznych, umożliwiając im dzielenie się wiedzą z zakresu budownictwa i architektury. W tym roku odbędzie się siódma edycja wydarzenia.