Wycieczka na budowę fabryki Northvolt Gdańsk | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-05-26

Wycieczka na budowę fabryki Northvolt Gdańsk

Wizualizacja budynku

W dniu 10.05.2022 r. odbyła się wycieczka na budowę zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego w zakresie modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii firmy Northvolt Poland w Gdańsku przy ul. Andruszkiewicza.

W wycieczce uczestniczyli studenci kierunku Budownictwo, specjalność: Konstrukcje Budowlane i Inżynierskie, profil: Konstrukcje Betonowe (semestr III studiów stacjonarnych II stopnia – magisterskich). Wyjście odbyło się w ramach zajęć z Seminarium Dyplomowego.

Opiekunami byli prowadzący Przedmiot oraz pracownicy Katedry Konstrukcji Inżynierskich Politechniki Gdańskiej: prof. dr hab. inż. Krystyna Nagrodzka – Godycka i dr hab. inż. Jerzy Bobiński, prof. uczelni (Kierownik Katedry Konstrukcji Inżynierskich) wraz z dr hab. inż. Marcinem Abramskim, prof. uczelni.

Po budowie gości oprowadził inspektor nadzoru branży konstrukcyjno-budowlanej oraz pracownik Katedry Konstrukcji Inżynierskich mgr inż. Maciej Solarczyk.

W trakcie wizyty studenci mogli zapoznać się z realizowanymi na terenie inwestycji pracami. Budowa wyróżnia się licznymi ciekawymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

W ramach prac geotechnicznych roboty były prowadzone z wykorzystaniem technologii dynamicznego zagęszczania gruntu, dzięki której możliwe było zniwelowanie licznych kawern oraz lejów poeksploatacyjnych spowodowanych niekontrolowanym wydobyciem bursztynu (związanym z wypłukiwaniem gruntu prowadzonym od wielu lat na tych terenach przed rozpoczęciem budowy).

Innym ciekawym rozwiązaniem było zastosowanie pali przemieszczeniowych pod płytę fundamentową magazynów wysokiego składowania. Pale zastosowano w celu maksymalnego ograniczenia przemieszczeń płyty fundamentowej – zapewniając jednocześnie wysoką równość posadzki przemysłowej wewnątrz magazynu.

W części parkingowej zaprojektowano dwa rozwiązania: pierwsze polegające na wykonaniu konsolidacji gruntu (polegające na utworzeniu nasypu przeciążającego, który pozwolił na zagęszczenie gruntu poniżej do takiego poziomu, że jego użytkowanie jest możliwe w pełnym zakresie) oraz drugie polegające na utworzeniu wzmocnionego podłoża poprzez zastosowanie kolumn przemieszczeniowych (w gęstej siatce 1,5 m x 1,5 m) przykrytych kilkunastocentymetrową warstwą gruntu, na którym możliwe jest posadowienie bezpośrednie fundamentów kolejnych obiektów inżynierskich (takich jak np. fundamenty wiat parkingowych).

Studenci mieli okazję podziwiać wysokie, 30-metrowe słupy magazynów wysokiego składowania (wykonane w technologii prefabrykowanej), złożone z dwóch części, połączonych ze sobą w środku wysokości elementów.

Warto podkreślić, że firma Northvolt w dniu 08.12.2021, w trakcie ceremonii wbicia pierwszej łopaty pod budowę fabryki podpisała porozumienie o współpracy z Politechniką Gdańską. Z ramienia PG umowę parafował prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, a inwestora reprezentował Pan Robert Chryc Gawrychowski, CEO Northvolt Poland.

Informacja na Stronie PG

Informacja na stronie gdansk.pl