FAQ | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Treść strony

FAQ

Zgłoszenia i pytania ogólne

Czy istnieją jakieś szczególne wymogi dotyczące organizacji Konkursu, których nie zawarto w regulaminie?

Z każdą kolejną edycją regulamin jest na bieżąco uzupełniany, staramy się w nim zawrzeć wszystkie istotne kwestie. Ewentualne dodatkowe informacje umieszczamy w FAQ. Jeżeli jednak coś umknęło naszej uwadze, chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości mailowo bądź przez Facebooka (zakładka Kontakt).

Czy organizator zapewnia zakwaterowanie dla przyjezdnych uczestników?

Zakwaterowanie pozostaje w gestii uczestników konkursu. W razie potrzeby służymy pomocą w kwestii poszukiwania miejsca noclegowego, prosimy wówczas o kontakt we wcześniejszym terminie.

Czy z jednej uczelni może wystartować więcej niż jeden trzyosobowy zespół?

Nie ma ograniczeń co do liczby drużyn z jednej uczelni.

Do której godziny należy wysłać zgłoszenie wraz z projektem?

Na zgłoszenia czekamy do końca dnia, przyjmiemy wszystkie projekty, które zostaną wysłane przed północą. W szczególnych, uzasadnionych przypadkach zakwalifikowane mogą być projekty, które nieznacznie przekroczą termin zgłoszeń.

Czy możemy liczyć na kwalifikację, jeżeli liczba zgłoszeń przekracza 30, a jesteśmy poza limitem drużyn?

Zazwyczaj limit drużyn jest zwiększany. Warto też pamiętać, że pierwszeństwo w kwalifikacji do konkursu można zapewnić sobie wygłaszając referat na KOMBOferencji.

Czy technika wykonania projektu jest dowolna? Czy może on być narysowany ręcznie czy należy go wykonać cyfrowo?

Warunkiem koniecznym jest przesłanie projektu w formacie PDF. Może to być plik przygotowany komputerowo, bądź skan rysunku odręcznego, o ile będzie czytelny i zostaną na nim zamieszczone wszystkie potrzebne wymiary i rzuty opisane w regulaminie, aby na ich podstawie możliwe było sprawdzenie zgodności z regulaminem.

 

Przedmioty dodatkowe i technika wykonania konstrukcji

Czy organizator dostarcza dodatkowe przedmioty zgłoszone przez uczestników?

Uczestnicy są zobowiązani do zorganizowania zgłoszonych przedmiotów we własnym zakresie. Ze strony organizatorów zapewnione są materiały do wykonania konstrukcji w postaci papieru i kleju.

Czy konstrukcja mostu może być złożona z dodatkowych elementów przywiezionych przez uczestników (np. naklejki)?

Most po wykonaniu może się składać tylko z materiałów dostarczonych przez organizatora (papier i klej). Niedozwolone jest wykonywanie konstrukcji z przywiezionych elementów (nawet jeżeli są one papierowe). Wyjątek stanowią naklejki pełniące wyłącznie funkcję dekoracyjną (należy je zgłosić wraz z listą przedmiotów dodatkowych). Na konstrukcji można też wykonać zdobienia w postaci rysunków (należy zgłosić, czym będą one wykonane). 

Czy można mieć ze sobą szablony konstrukcji w celu ułatwienia rysowania?

Można korzystać z wcześniej przygotowanych szablonów (papierowych, kartonowych, drewnianych, plastikowych, metalowych). W przypadku zakwalifikowania należy przesłać listę rzeczy/przedmiotów, które będą używane podczas klejenia, w celu otrzymania oficjalnej akceptacji.

Czy można korzystać ze zszywacza (jeżeli nie będziemy zszywać elementów mostu, ale np. szablony)?

Na stanowisku klejenia można posiadać zszywacz, jednak może on być wykorzystywany tylko do wykonywania szablonów lub do tymczasowego połączenia kartek papieru (np. celem ułatwienia wycinania powtarzalnych elementów z kilku kartek jednocześnie). To samo dotyczy taśmy klejącej. Należy pamiętać, że finalnie w konstrukcji mostu nie mogą się znaleźć żadne zszywki czy taśma klejąca.

Klamerki, klipsy, spinacze, gumki - są do nich jakieś wytyczne czy trzeba jedynie zgłosić chęć ich wykorzystania?

Nie ma żadnych szczególnych wytycznych, przedmioty te wystarczy zgłosić w terminie określonym w regulaminie.

Czy istnieje możliwość korzystania ze strzykawki bądź pędzelka do rozprowadzania kleju?

Sposób nakładania kleju jest dowolny. Strzykawki, pędzle lub inne przedmioty ułatwiające nanoszenie kleju są dozwolone.

Czy można korzystać z elementów formujących konstrukcję mostu (stelaże, rurki, itp.)?

Stosowanie elementów formujących jest dozwolone. Mogą to być deski, beleczki, rurki i inne kształtki drewniane, metalowe, plastikowe bądź kartonowe. Można je wykorzystywać do formowania elementów podczas etapu klejenia a także do zachowania kształtu mostu po jego wykonaniu. Muszą jednak zostać usunięte przed obciążeniem konstrukcji we wskazanym przez Organizatora terminie. Przedmioty te należy wcześniej zgłosić zgodnie z regulaminem.

Czy można wypełniać klejem papierowe elementy konstrukcji?

Tak, należy jednak pamiętać o tym, że wypełnienie klejem, poza ewentualnym przyrostem nośności, skutkuje zwiększeniem ciężaru konstrukcji.

Czy można warstwowo kleić papier?

Tak, generalnie dopuszczalne są wszelkie metody łączenia materiałów dostarczonych przez Organizatora. Ilości papieru i kleju są jednak ograniczone.

 

Przebieg konkursu

Czy po zakończeniu etapu klejenia można dokonać modyfikacji konstrukcji, jeżeli ulegnie ona uszkodzeniu podczas transportu?

Jakiekolwiek modyfikacje konstrukcji po zakończeniu etapu klejenia są bezwzględnie zabronione.

Czy pojazd ma wjechać na most, czy będzie na nim postawiony i dopiero przeciągnięty?

Pojazd stawiamy na moście na początku i przeciągamy po całej długości pomostu. Sprawdzamy tym samym wymiary skrajni jezdni. Odsyłamy do zdjęć mostów z poprzednich edycji.