W ramach zajęć dydaktycznych prowadzonych przez pracowników Katedry na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia na kierunku budownictwotransportinżynieria środowiska oraz geodezja i kartografia, szeroko wykorzystywany jest dorobek nauk technicznych, ekonomicznych i społecznych. Obszar działalności dydaktycznej Katedry obejmuje rozległe spektrum zagadnień, m.in. z zakresu ekonomiki budownictwa, kontraktów na roboty budowlane, organizacji produkcji budowlanej, kosztorysowania i technologii robót specjalnych, modelowania zarządzania przedsięwzięciami, teorii decyzji i diagnostyki inżynierskiej, zarządzania i marketingu, metod numerycznych, projektowania konstrukcji budowlanych, dynamiki konstrukcji metalowych oraz inżynierii sejsmicznej. Katedra prowadzi zajęcia dydaktyczne w języku polskim i angielskim, w tym m.in. w ramach profilu dyplomowania Technologia i Organizacja Budownictwa (I stopień) oraz specjalności Technologia i Zarządzanie w Budownictwie (II stopień).


Prezentacja specjalności TOB i TiZwB 2024 (pdf, 1.37MB)


Propozycje tematów prac inżynierskich i magisterskich dla Studentów studiów I i II stopnia kierunku budownictwo specjalności TOB i TiZwB do realizacji w roku akademickim 2025/2026

Propozycje tematów prac magisterskich dla Studentów studiów II stopnia kierunku budownictwo specjalności TiZwB do realizacji w roku akademickim 2025/2026

dr inż. Adam Kristowski, prof. uczelni

  1. Analiza projektów budowlanych lub technologii i organizacji robót (drogowych, mostowych, budowy budynków) pod kątem wybranych kryteriów oceny - wybrać jeden rodzaj.
  2. Nowoczesne technologie w budownictwie – rozwiązania krajowe i światowe - przegląd i analiza rozwiązań.

dr inż. Beata Grzyl, prof. uczelni

  1. Analiza przyczyn i skutków zmiany kosztów i terminów w toku realizacji przedsięwzięcia budowlanego wraz z propozycją ich ograniczenia/wyeliminowania – studium wybranych przypadków.
  2. Strategia eksploatacji obiektu budowlanego w aspekcie planowanych działań remontowych i modernizacyjnych oraz kosztów cyklu życia – studium przypadku. 

dr inż. Anna Jakubczyk-Gałczyńska (wybór po wstępnej rozmowie)

  1. Zarządzanie zmianami w projektach budowlanych – analiza przyczyn, skutków i strategii reagowania. Studium przypadków wybranych inwestycji.
  2. Porównanie efektywności różnych technologii budowlanych w kontekście zrównoważonego rozwoju. Studium przypadku wybranej inwestycji. 

dr inż. Magdalena Apollo

  1. Przyczyny opóźnień i wzrostu kosztów w przedsięwzięciach budowlanych – studium przypadku.
  2. Wykorzystanie metody wielokryterialnej do rozwiązania wybranego problemu z zakresu inżynierii lądowej.

dr inż. Natalia Lasowicz

  1. Wpływ osiadania podpór na konstrukcję parterowego budynku magazynowego.

dr inż. Marcin Szczepański

Możliwa jest propozycja tematu własnego lub z puli badań lub dyplomów wdrożeniowych* - do uzgodnienia po rozmowie wstępnej. Istnieje możliwość przeprowadzenia badań eksperymentalnych wspólnie z firmą lub PG – do uzgodnienia po wcześniejszej rozmowie.

  1. Prefabrykowany dom studencki z drewna – projekt koncepcyjny modułowego budynku dla uczelni w standardzie niskoenergetycznym.
  2. Zastosowanie sztucznej inteligencji do wspomagania procesu pozyskiwania decyzji administracyjnych w budownictwie – prototyp narzędzia eksperckiego.

* PROGRAM DYPLOMY WDROŻENIOWE NA WILiŚ – możliwość wyboru tematu z puli tematów z przemysłu zawartych na stronie, opcja stażu i stypendium: https://wilis.pg.edu.pl/aktualnosci/2023-04/program-dyplomy-wdrozeniowe-na-wilis

dr inż. Tomasz Falborski

  1. Projekt konstrukcji nośnej budynku biurowego położonego na terenach aktywnych sejsmicznie.
  2. Projekt konstrukcji nośnej obiektu handlowo-usługowego położonego na terenach aktywnych sejsmicznie.

Propozycje tematów prac inżynierskich dla Studentów studiów I stopnia kierunku budownictwo specjalności TOB do realizacji w roku akademickim 2025/2026

dr inż. Adam Kristowski, prof. uczelni

  1. Projekt technologii i organizacji robót /wykończeniowych/ wyburzeniowych/ modernizacji/termomodernizacji/ w wybranym obiekcie budowlanym – wybrać jeden.
  2. Przegląd stosowania nowoczesnych technologii remontów budynków – wybrać jeden: zabytkowych/zawierających materiały niebezpieczne (azbest)/zawilgoconych.
  3. Projekt rusztowań i/lub deskowań dla wybranego przykładu robót budowlanych – przykłady rozwiązań i realizacji.
  4. Przegląd zasad projektowania technologii i organizacji budowy/remontów wybranych obiektów budowlanych (rodzaj obiektu wybrać po uzgodnieniu z promotorem).

dr inż. Beata Grzyl, prof. uczelni

  1. Analiza i ocena przygotowania i przeprowadzenia przetargu na roboty budowlane na wybranym przykładzie. Opracowanie oferty przetargowej wraz z portfolio firmy budowlanej. 
  2. Analiza SWOT realizacji inwestycji budowlanej w systemie „wybuduj”, „zaprojektuj i wybuduj” i „pod klucz” – studium wybranych przypadków. 
  3. Formalna i merytoryczna analiza i ocena przedmiaru robót jako części składowej dokumentacji projektowej, stanowiącej element opisu przedmiotu zamówienia publicznego na roboty budowlane – analiza wybranych przykładów.
  4. Struktura wartości kosztorysowej i rodzaje kosztów przedsięwzięcia budowlanego z uwzględnieniem specyfiki robót  - analiza porównawcza na podstawie wybranych przykładów. 

dr inż. Anna Jakubczyk-Gałczyńska (wybór po wstępnej rozmowie)

  1. Wpływ rozwoju sztucznej inteligencji na przyszłość zarządzania projektami budowlanymi – szansa czy zagrożenie?
  2. Etyczne aspekty wykorzystania AI w podejmowaniu decyzji projektowych w budownictwie.
  3. Zarządzanie projektami budowlanymi w warunkach niepewności klimatycznej – podejście adaptacyjne.
  4. Odporność projektów budowlanych na zakłócenia geopolityczne – strategie zarządzania ryzykiem.

dr inż. Magdalena Apollo

  1. Budownictwo mieszkaniowe – analiza oraz prognoza rozwoju rynku.
  2. Etapy zarządzania budowlanym przedsięwzięciem inwestycyjnym na wybranym przykładzie.
  3. Wpływ czynników makroekonomicznych na kształtowanie się kosztów budowy domu jednorodzinnego.

dr inż. Natalia Lasowicz

  1. Charakterystyka i zalety stosowania Buckling Restrained Bracings (BRBs) w konstrukcjach budowlanych narażonych na oddziaływania sejsmiczne.
  2. Wpływ obciążenia tłumem na konstrukcje budowlane.
  3. Temat wolny - do ustalenia z promotorem.

dr inż. Marcin Szczepański

Możliwa jest propozycja tematu własnego lub z puli badań lub dyplomów wdrożeniowych* - do uzgodnienia po rozmowie wstępnej. Istnieje możliwość przeprowadzenia badań eksperymentalnych wspólnie z firmą lub PG – do uzgodnienia po wcześniejszej rozmowie.

  1. Od klienta do klucza – symulacja procesu inwestycyjnego domu prefabrykowanego z perspektywy inwestora indywidualnego.
  2. Cyfrowe narzędzia zarządzania placem budowy w budownictwie prefabrykowanym – przegląd i studium przypadku.
  3. Prefabrykacja kontra tradycja – porównanie wariantów ścian zewnętrznych pod kątem czasu, kosztu i efektywności energetycznej.
  4. Projekt placu zabaw/boiska wielofunkcyjnego/ścieżki rowerowej/zagospodarowania terenu wokół wybranej inwestycji.

* PROGRAM DYPLOMY WDROŻENIOWE NA WILiŚ – możliwość wyboru tematu z puli tematów z przemysłu zawartych na stronie, opcja stażu i stypendium: https://wilis.pg.edu.pl/aktualnosci/2023-04/program-dyplomy-wdrozeniowe-na-wilis

dr inż. Tomasz Falborski

  1. Nowoczesne konstrukcje drewniane - przegląd rozwiązań i przykłady realizacji (praca o charakterze opisowym).
  2. Pasywne metody ochrony konstrukcji budowlanych przed wstrząsami sejsmicznymi (praca o charakterze opisowym).
  3. Nowoczesne materiały budowlane - przegląd i przykłady zastosowań (praca o charakterze opisowym).
  4. Przegląd metod ochrony konstrukcji metalowych przed korozją oraz pożarem (praca o charakterze opisowym).