W ramach zajęć dydaktycznych prowadzonych przez pracowników Katedry na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia na kierunku budownictwo, transport, inżynieria środowiska oraz geodezja i kartografia, szeroko wykorzystywany jest dorobek nauk technicznych, ekonomicznych i społecznych. Obszar działalności dydaktycznej Katedry obejmuje rozległe spektrum zagadnień, m.in. z zakresu ekonomiki budownictwa, kontraktów na roboty budowlane, organizacji produkcji budowlanej, kosztorysowania i technologii robót specjalnych, modelowania zarządzania przedsięwzięciami, teorii decyzji i diagnostyki inżynierskiej, zarządzania i marketingu, metod numerycznych, projektowania konstrukcji budowlanych, dynamiki konstrukcji metalowych oraz inżynierii sejsmicznej. Katedra prowadzi zajęcia dydaktyczne w języku polskim i angielskim, w tym m.in. w ramach profilu dyplomowania Technologia i Organizacja Budownictwa (I stopień) oraz specjalności Technologia i Zarządzanie w Budownictwie (II stopień).
Prezentacja specjalności TOB i TiZwB 2024 (pdf, 1.37MB)
Propozycje tematów prac inżynierskich i magisterskich dla Studentów studiów I i II stopnia kierunku budownictwo specjalności TOB i TiZwB do realizacji w roku akademickim 2024/2025
Propozycje tematów prac magisterskich dla Studentów studiów II stopnia kierunku budownictwo specjalności TiZwB do realizacji w roku akademickim 2024/2025
dr inż. Adam Kristowski, prof. uczelni
- Analiza możliwości minimalizacji nakładów związanych z utrzymaniem i użytkowaniem obiektów budowlanych.
- Analiza technologiczno – organizacyjna robót budowlanych (lub remontów, modernizacji, przebudowy) wybranego obiektu budowlanego.
dr inż. Beata Grzyl, prof. uczelni
- Szacowanie czasu i wartości inwestycji budowlanej w systemie „wybuduj” oraz „zaprojektuj i wybuduj” – podstawy prawne, problemy, różnice pomiędzy planowanymi i rzeczywistymi czasami i kosztami wraz z analizą przyczyn – studium wybranych przypadków.
- Koszt cyklu życia obiektu budowlanego - analiza i ocena planowanych kosztów na przykładzie wybranego obiektu budowlanego. Identyfikacja problemów związanych z szacowaniem LCC.
dr inż. Anna Jakubczyk-Gałczyńska (wybór po wstępnej rozmowie)
- Porównanie efektywności różnych technologii budowlanych w kontekście zrównoważonego rozwoju. Studium przypadku wybranej inwestycji.
- Wykorzystanie sztucznej inteligencji do zarządzania ryzykiem w projektach budowlanych.
dr inż. Magdalena Apollo
- Analiza czasowo-kosztowa wraz z optymalizacją harmonogramu dla odmiennych wariantów technologicznych realizacji budowy (Ms Project).
- Wykorzystanie metody wielokryterialnej do rozwiązania wybranego problemu z zakresu inżynierii lądowej.
dr inż. Natalia Lasowicz
- Wpływ osiadania podpór na konstrukcję parterowego budynku magazynowego.
dr inż. Marcin Szczepański
(Możliwa jest propozycja tematu własnego szczególnie z zakresu konstrukcji drewnianych, wybór tematu lub jego propozycja następuje po rozmowie wstępnej)
- Badania eksperymentalne i analiza materiałów drewnopochodnych pochodzenia odpadowego (odpad z płyty gipsowo włóknowej i wytwarzanie płyt z odpadu/analiza dynamicznych parametrów stropu z zastosowaniem odpadu)*
- PROGRAM DYPLOMY WDROŻENIOWE NA WILiŚ – możliwość wyboru tematu z puli tematów z przemysłu zawartych na stronie, opcja stażu i stypendium:
https://wilis.pg.edu.pl/aktualnosci/2023-04/program-dyplomy-wdrozeniowe-na-wilis
- Badania eksperymentalne oraz modelowanie drewnianych elementów ściennych.
(*możliwość przeprowadzenia badań eksperymentalnych zależna jest od grantu badawczego; prośba o telefon lub info na insta)
dr inż. Tomasz Falborski
- Projekt konstrukcji nośnej parterowego obiektu magazynowego położonego na terenach o wysokiej aktywności sejsmicznej (np. Grecja, Włochy itd.).
- Projekt konstrukcji nośnej czterokondygnacyjnego budynku biurowego na terenach o wysokiej aktywności sejsmicznej (np. Grecja, Włochy itd.).
Propozycje tematów prac inżynierskich dla Studentów studiów I stopnia kierunku budownictwo specjalności TOB do realizacji w roku akademickim 2024/2025
dr inż. Adam Kristowski, prof. uczelni
- Projekt technologii i organizacji robót wykończeniowych w budynku użyteczności publicznej.
- Projekt techniczny robót ziemnych/lub deskowań i rusztowań z uwzględnieniem minimalizacji nakładów.
- Przegląd stosowania nowoczesnych technologii remontów budynków zawierających (typowych lub np. także zawierających azbest).
- Projekt wykonawczy lub techniczny budynku mieszkalnego uwzględniający minimalizację nakładów czasu pracy.
dr inż. Beata Grzyl, prof. uczelni
- Metody oceny stopnia zużycia technicznego budynków i ich wykorzystanie w praktyce. Ocena stanu technicznego obiektu budowlanego na wybranym przykładzie.
- Analiza i ocena kosztów robót rozbiórkowych, odzysku materiałów i utylizacji odpadów budowlanych na przykładach wybranych obiektów.
- Cyfrowe przedmiarowanie i kosztorysowanie robót budowlanych wraz z analizą uzyskanych informacji na przykładzie wybranego obiektu budowalnego.
- Analiza i ocena błędów w przedmiarach robót i kosztorysach inwestorskich w obszarze zamówień publicznych – studium wybranych przypadków.
dr inż. Anna Jakubczyk-Gałczyńska (wybór po wstępnej rozmowie)
- Zastosowanie technologii IoT (Internet of Things) w budownictwie.
- Analiza wpływu zmian klimatycznych na planowanie i realizację projektów budowlanych.
- Idea zastosowania sztucznej inteligencji w budownictwie.
- Zastosowanie robotyki w budownictwie.
dr inż. Magdalena Apollo
- Budownictwo mieszkaniowe – analiza oraz prognoza rozwoju rynku.
- Etapy zarządzania budowlanym przedsięwzięciem inwestycyjnym na wybranym przykładzie.
- Kosztorys inwestorski a ofertowy – analiza porównawcza, różnice i przyczyny ich występowania.
- Wpływ czynników makroekonomicznych na kształtowanie się kosztów budowy domu jednorodzinnego.
dr inż. Natalia Lasowicz
- Rodzaje obciążeń dynamicznych oddziaływających na konstrukcje budowlane - praca opisowa/monograficzna.
- Wybrana technologia wznoszenia lekkich parterowych budynków magazynowych.
- Temat wolny - do ustalenia z promotorem.
dr inż. Marcin Szczepański
(Możliwa jest propozycja tematu własnego szczególnie z zakresu konstrukcji drewnianych, wybór tematu lub jego propozycja następuje po rozmowie wstępnej)
- Analiza zastosowania nowoczesnych materiałów kompozytowych w konstrukcjach drewnianych.
- Zrównoważone budownictwo drewniane w kontekście zmian klimatycznych: analiza i wdrożenie rozwiązań adaptacyjnych..
- Projekt i analiza infrastruktury rowerowej w miejskich obszarach zurbanizowanych.
- Innowacyjne technologie recyklingu materiałów budowlanych w kontekście zrównoważonego rozwoju.
- PROGRAM DYPLOMY WDROŻENIOWE NA WILiŚ – możliwość wyboru tematu z puli tematów z przemysłu zawartych na stronie, opcja stażu i stypendium:
https://wilis.pg.edu.pl/aktualnosci/2023-04/program-dyplomy-wdrozeniowe-na-wilis
dr inż. Tomasz Falborski
- Nowoczesne materiały budowlane - praca opisowa/monograficzna.
- Przegląd metod zabezpieczania konstrukcji metalowych przed korozją - praca opisowa/monograficzna.
- Procedura obliczania konstrukcji budowlanych z uwzględnieniem sił sejsmicznych - praca opisowa/monograficzna, polegająca na przedstawieniu głównych założeń Eurokodu 8.
- Temat dowolny - zaproponowany przez Studenta.