W ramach zajęć dydaktycznych prowadzonych przez pracowników Katedry na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia na kierunku budownictwo, transport, inżynieria środowiska oraz geodezja i kartografia, szeroko wykorzystywany jest dorobek nauk technicznych, ekonomicznych i społecznych. Obszar działalności dydaktycznej Katedry obejmuje rozległe spektrum zagadnień, m.in. z zakresu ekonomiki budownictwa, kontraktów na roboty budowlane, organizacji produkcji budowlanej, kosztorysowania i technologii robót specjalnych, modelowania zarządzania przedsięwzięciami, teorii decyzji i diagnostyki inżynierskiej, zarządzania i marketingu, metod numerycznych, projektowania konstrukcji budowlanych, dynamiki konstrukcji metalowych oraz inżynierii sejsmicznej. Katedra prowadzi zajęcia dydaktyczne w języku polskim i angielskim, w tym m.in. w ramach profilu dyplomowania Technologia i Organizacja Budownictwa (I stopień) oraz specjalności Technologia i Zarządzanie w Budownictwie (II stopień).
Prezentacja specjalności TOB i TiZwB 2024 (pdf, 1.37MB)
Propozycje tematów prac inżynierskich i magisterskich dla Studentów studiów I i II stopnia kierunku budownictwo specjalności TOB i TiZwB do realizacji w roku akademickim 2025/2026
Propozycje tematów prac magisterskich dla Studentów studiów II stopnia kierunku budownictwo specjalności TiZwB do realizacji w roku akademickim 2025/2026
dr inż. Adam Kristowski, prof. uczelni
- Analiza projektów budowlanych lub technologii i organizacji robót (drogowych, mostowych, budowy budynków) pod kątem wybranych kryteriów oceny - wybrać jeden rodzaj.
- Nowoczesne technologie w budownictwie – rozwiązania krajowe i światowe - przegląd i analiza rozwiązań.
dr inż. Beata Grzyl, prof. uczelni
- Analiza przyczyn i skutków zmiany kosztów i terminów w toku realizacji przedsięwzięcia budowlanego wraz z propozycją ich ograniczenia/wyeliminowania – studium wybranych przypadków.
- Strategia eksploatacji obiektu budowlanego w aspekcie planowanych działań remontowych i modernizacyjnych oraz kosztów cyklu życia – studium przypadku.
dr inż. Anna Jakubczyk-Gałczyńska (wybór po wstępnej rozmowie)
- Zarządzanie zmianami w projektach budowlanych – analiza przyczyn, skutków i strategii reagowania. Studium przypadków wybranych inwestycji.
- Porównanie efektywności różnych technologii budowlanych w kontekście zrównoważonego rozwoju. Studium przypadku wybranej inwestycji.
dr inż. Magdalena Apollo
- Przyczyny opóźnień i wzrostu kosztów w przedsięwzięciach budowlanych – studium przypadku.
- Wykorzystanie metody wielokryterialnej do rozwiązania wybranego problemu z zakresu inżynierii lądowej.
dr inż. Natalia Lasowicz
- Wpływ osiadania podpór na konstrukcję parterowego budynku magazynowego.
dr inż. Marcin Szczepański
Możliwa jest propozycja tematu własnego lub z puli badań lub dyplomów wdrożeniowych* - do uzgodnienia po rozmowie wstępnej. Istnieje możliwość przeprowadzenia badań eksperymentalnych wspólnie z firmą lub PG – do uzgodnienia po wcześniejszej rozmowie.
- Prefabrykowany dom studencki z drewna – projekt koncepcyjny modułowego budynku dla uczelni w standardzie niskoenergetycznym.
- Zastosowanie sztucznej inteligencji do wspomagania procesu pozyskiwania decyzji administracyjnych w budownictwie – prototyp narzędzia eksperckiego.
* PROGRAM DYPLOMY WDROŻENIOWE NA WILiŚ – możliwość wyboru tematu z puli tematów z przemysłu zawartych na stronie, opcja stażu i stypendium: https://wilis.pg.edu.pl/aktualnosci/2023-04/program-dyplomy-wdrozeniowe-na-wilis
dr inż. Tomasz Falborski
- Projekt konstrukcji nośnej budynku biurowego położonego na terenach aktywnych sejsmicznie.
- Projekt konstrukcji nośnej obiektu handlowo-usługowego położonego na terenach aktywnych sejsmicznie.
Propozycje tematów prac inżynierskich dla Studentów studiów I stopnia kierunku budownictwo specjalności TOB do realizacji w roku akademickim 2025/2026
dr inż. Adam Kristowski, prof. uczelni
- Projekt technologii i organizacji robót /wykończeniowych/ wyburzeniowych/ modernizacji/termomodernizacji/ w wybranym obiekcie budowlanym – wybrać jeden.
- Przegląd stosowania nowoczesnych technologii remontów budynków – wybrać jeden: zabytkowych/zawierających materiały niebezpieczne (azbest)/zawilgoconych.
- Projekt rusztowań i/lub deskowań dla wybranego przykładu robót budowlanych – przykłady rozwiązań i realizacji.
- Przegląd zasad projektowania technologii i organizacji budowy/remontów wybranych obiektów budowlanych (rodzaj obiektu wybrać po uzgodnieniu z promotorem).
dr inż. Beata Grzyl, prof. uczelni
- Analiza i ocena przygotowania i przeprowadzenia przetargu na roboty budowlane na wybranym przykładzie. Opracowanie oferty przetargowej wraz z portfolio firmy budowlanej.
- Analiza SWOT realizacji inwestycji budowlanej w systemie „wybuduj”, „zaprojektuj i wybuduj” i „pod klucz” – studium wybranych przypadków.
- Formalna i merytoryczna analiza i ocena przedmiaru robót jako części składowej dokumentacji projektowej, stanowiącej element opisu przedmiotu zamówienia publicznego na roboty budowlane – analiza wybranych przykładów.
- Struktura wartości kosztorysowej i rodzaje kosztów przedsięwzięcia budowlanego z uwzględnieniem specyfiki robót - analiza porównawcza na podstawie wybranych przykładów.
dr inż. Anna Jakubczyk-Gałczyńska (wybór po wstępnej rozmowie)
- Wpływ rozwoju sztucznej inteligencji na przyszłość zarządzania projektami budowlanymi – szansa czy zagrożenie?
- Etyczne aspekty wykorzystania AI w podejmowaniu decyzji projektowych w budownictwie.
- Zarządzanie projektami budowlanymi w warunkach niepewności klimatycznej – podejście adaptacyjne.
- Odporność projektów budowlanych na zakłócenia geopolityczne – strategie zarządzania ryzykiem.
dr inż. Magdalena Apollo
- Budownictwo mieszkaniowe – analiza oraz prognoza rozwoju rynku.
- Etapy zarządzania budowlanym przedsięwzięciem inwestycyjnym na wybranym przykładzie.
- Wpływ czynników makroekonomicznych na kształtowanie się kosztów budowy domu jednorodzinnego.
dr inż. Natalia Lasowicz
- Charakterystyka i zalety stosowania Buckling Restrained Bracings (BRBs) w konstrukcjach budowlanych narażonych na oddziaływania sejsmiczne.
- Wpływ obciążenia tłumem na konstrukcje budowlane.
- Temat wolny - do ustalenia z promotorem.
dr inż. Marcin Szczepański
Możliwa jest propozycja tematu własnego lub z puli badań lub dyplomów wdrożeniowych* - do uzgodnienia po rozmowie wstępnej. Istnieje możliwość przeprowadzenia badań eksperymentalnych wspólnie z firmą lub PG – do uzgodnienia po wcześniejszej rozmowie.
- Od klienta do klucza – symulacja procesu inwestycyjnego domu prefabrykowanego z perspektywy inwestora indywidualnego.
- Cyfrowe narzędzia zarządzania placem budowy w budownictwie prefabrykowanym – przegląd i studium przypadku.
- Prefabrykacja kontra tradycja – porównanie wariantów ścian zewnętrznych pod kątem czasu, kosztu i efektywności energetycznej.
- Projekt placu zabaw/boiska wielofunkcyjnego/ścieżki rowerowej/zagospodarowania terenu wokół wybranej inwestycji.
* PROGRAM DYPLOMY WDROŻENIOWE NA WILiŚ – możliwość wyboru tematu z puli tematów z przemysłu zawartych na stronie, opcja stażu i stypendium: https://wilis.pg.edu.pl/aktualnosci/2023-04/program-dyplomy-wdrozeniowe-na-wilis
dr inż. Tomasz Falborski
- Nowoczesne konstrukcje drewniane - przegląd rozwiązań i przykłady realizacji (praca o charakterze opisowym).
- Pasywne metody ochrony konstrukcji budowlanych przed wstrząsami sejsmicznymi (praca o charakterze opisowym).
- Nowoczesne materiały budowlane - przegląd i przykłady zastosowań (praca o charakterze opisowym).
- Przegląd metod ochrony konstrukcji metalowych przed korozją oraz pożarem (praca o charakterze opisowym).