Aktywność dydaktyczna Katedry | Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Aktywność dydaktyczna Katedry

Warsztaty studenckie w ramach Latającego Uniwersytetu Drogowego

W dniach 13-14 października 2022 r. w murach Politechniki Gdańskiej odbyła się 5-ta edycja międzyuczelnianych, studenckich warsztatów drogowych, organizowanych w ramach Latającego Uniwersytetu Drogowego (LUD).

Latający Uniwersytet Drogowy (LUD) został założony z inicjatywy pracowników Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej i ORLEN Asfalt Sp. z o. o., jako nieformalna organizacja mająca na celu wymianę oraz przekazywanie doświadczeń naukowych i praktycznych  w zakresie budownictwa drogowego. LUD korzeniami sięga aż XIX wieku. Obecnie zorientowany jest na działania edukacyjne, badawcze i integracyjne. Przeznaczeniem LUD jest organizacja: wykładów, warsztatów, seminariów oraz innych form przekazywania wiedzy, a także integracja środowiska studentów specjalności drogowych i drogowo-mostowych oraz propagowanie wśród nich wyników niezależnych badań, najlepszych praktyk w drogownictwie, czy rozwiązywania praktycznych problemów drogownictwa.

W ramach tegorocznej 5-tej edycji odbyło się 7 warsztatów, które zostały przygotowane i przeprowadzone przez pracowników firmy Orlen Asfalt Sp. z o.o. oraz wykładowców z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Rzeszowskiej oraz Politechniki Śląskiej.

W zajęciach wzięło udział łącznie 35 studentów pochodzących z całej Polski, w tym 6 z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. Pracownicy Katedry Inżynierii Transportowej WILiŚ PG (dr hab. inż. Marek Pszczoła, prof. PG, dr inż. Łukasz Mejłun i dr inż. Bohdan Dołżycki) brali udział w warsztatach LUD już po raz trzeci. W dwóch poprzednich edycjach (2020 i 2021) jako uczestnicy i prowadzący warsztaty, a w roku bieżącym jako główni organizatorzy tego wydarzenia.  W tym roku Katedra Inżynierii Transportowej przeprowadziła warsztaty teoretyczno-praktyczne pt. „Projektowanie konstrukcji nawierzchni drogowej metodą CBR”.

W kolejnym roku (2023) latające warsztaty drogowe, zgodnie ze swoją formą, odbędą się na innej polskiej uczelni technicznej.